chillest ریاست جمهوری باشگاه خبرنگاران جوان

chillest: ریاست جمهوری باشگاه خبرنگاران جوان نامزدهای ریاست جمهوری انتخابات رییس جمهور مجله خبری دانلود فیلم

گت بلاگز سمنان آغاز عملیات مرمت مسجد تاریخی سلطانی سمنان

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: عملیات مرمت و استحکام‌بخشی مسجد تاریخی سلطانی(امام) شهر سمنان شروع شد.

آغاز عملیات مرمت مسجد تاریخی سلطانی سمنان

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ،حمیدرضا دوست محمدی، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت : داربست زنی در ایوان غربی(ایوان مهم بنا)، اندود برداری از تزئینات ایوان، تثبیت کاشیکاری و تزئینات بدنه داخلی و خارجی ایوان و بازسازی تزئینات آسیب دیده از جمله فعالیت های در دست انجام جهت مرمت این بنای تاریخی است.

آغاز عملیات مرمت مسجد تاریخی سلطانی سمنان

وی با بیان اینکه حفر کانال ناکش جهت از بین بردن رطوبت صعودی در بدنه خارجی ورودی شرقی مسجد، ساماندهی حوض میانی حیاط مسجد با تخریب حوض فعلی که فاقد هویت است و بازسازی حوض بنا با شکل و فرم سنتی گذشته با مصالح سنگ یکپارچه، از دیگر برنامه های مرمت این مسجد تاریخی است متذکر شد: مرحله بعدی مرمت، مشمول بر ساماندهی و بازپیرایی کف و بدنه های دالان ضلع شمال غرب مسجد است که به عنوان ورودی فرعی بنا به تکیه پهنه دسترسی دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان با بیان اینکه مسجد امام سمنان جزو مساجد چهار ایوانی شاخص دوره قاجاریه و از شاهکارهای مساجد ایرانی است که به صورت وقف خاص در اختیار متولی موقوفات است گفت: مسجد امام در وقت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است است و عنصرهای تشکیل دهنده این مسجد را ایوان های متعدد، شبستان های وسیع و حجره ها و کاشیکاری های قشنگ و هفت رنگ تشکیل می دهد.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: عملیات مرمت و استحکام‌بخشی مسجد تاریخی سلطانی(امام) شهر سمنان شروع شد.

گفتنی هست؛ مسجد سلطانی(امام) به شماره ۲۵۷در تاریخ ۱۳۱۵/۳/۳۰در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و این مسجد تاریخی و یادگار دوران قاجار، بیش از ۸۰سال است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده هست، سی ام خرداد ماه امسال هشتاد و یکمین سالگرد ثبت ملی این مسجد قشنگ و تاریخی است.

انتهای خبر / ر

واژه های کلیدی: تاریخی | بازسازی | دوران قاجار | شهرستان سمنان | مسجد امام سمنان | مسجد سلطانی | میراث فرهنگی | مرمت و بازسازی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog